Czy pokój dziecięcy może być placem zabaw dla dziecka?

Plac zabaw w domu to dość kontrowersyjny pomysł – zarzuca mu się izolowanie małych ludzi od rzeczywistości, kojarzy się też z hałaśliwą obecnością dzieci, które najchętniej wyekspediowalibyśmy na zewnątrz.

Wnikliwa obserwacja małoletniego stada nasuwa jednak wniosek, że domowy park rozrywki jest okazją do rówieśniczej integracji w naprawdę kiepską pogodę, wytchnieniem od męczącej pozycji siedzącej oraz… sprzyja częściowej separacji od dorosłych, tak korzystnej dla obu stron pokoleniowej barykady;)

projekt pokoju dziecka ze ścianką wspinaczkową mroomy
Jeden z projektów dla naszych klientów ze ścianką wspinaczkową

KIDS FRIENDLY

Nigdzie bardziej nie przydaje się plac zabaw, jak właśnie w domu! Zamknięta przestrzeń zapycha dziecięcy organizm nadmiarem uwięzionej energii, którą maluch chce bezpiecznie uwolnić.

dywan dla dziecka z torem do autek
źródło : Pinterest

Nie zawsze wyjście na podwórko wchodzi w grę (bo nie ma podwórka, jest tylko parking :/), nie zawsze można ewakuować się z domu dokładnie wtedy, gdy dziecię domaga się atrakcji, z proponowaniem samodzielnego spaceru kilkulatkowi też bym się jeszcze wstrzymała;), a ruchliwy chochlik o nieprzewidywalnej trajektorji biegu to również stresujące okoliczności dla pracującego zdalnie rodzica.

tablica manipulacyjna dla dzieci mroomy
Tablica sensoryczna z manipulacyjnie.pl

Żywy transformator prądu  potrzebuje przerobić zgromadzone napięcie na pozytywną energię o tej samej częstotliwości;) Jak mu zapewnić bezpieczną wymianę amperów? Podstawowe rozwiązanie to tor przeszkód. 

dywan z torem przeszkod i basen z pilkami do pokoju dziecięcego mroomy
Żródło : scandikids.pl i minibe.pl

Może to być ścieżka sensoryczna DIY z patyków, kamyków, ziaren grochu, gąbki i innych rozmaitych tekstur, albo kupna, z rozmaitymi wypustkami, dywan z wyznaczonymi trasami dla autek czy samodzielnie wytyczone za pomocą taśm jezdnie na podłodze.

tasma malarska DIY na podlodze pokoju dziecięcego
Co powiecie na zwykłą taśmę malarską na podłodze pokoju dziecięcego? (źródło: pinterest.com)

Sprawdzą się tablice manipulacyjne z pokrętłami, sznurkami, przyciskami, baseny z piłkami, zjeżdżalnie – świetnie odprężają, zajmują zmysły, ukierunkowują uwagę na procesy analityczne. Niezastąpione dla najmłodszego przychówku:)

Jeżeli szukasz pomocy przy zaprojektowaniu nowego pokoju dla dziecka – skorzystaj z Mroomy

Miejsca gdzie kupicie niektóre z produktów:

ZABAWY PODWÓRKOWE

Fragment placu zabaw można wykreować nawet za pomocą najprostszego sposobu –przy użyciu farby tablicowej czy kolorowanki podłogowej – idealnie zastąpią malowanie kredą po chodniku;)

farba tablicowa i szablon gry w klasy do pokoju dziecka
źródło : pinterest.com

Monumi proponuje szczegółową ilustrowaną makietę miasta, zrobioną ze scenek rodzajowych rozgrywających się w kamienicach, na ulicach… kolorowanie takich rysunków to jak opowiadanie sobie niekończących się historii o mieszkańcach.

kolorowanka podłogowa monumi
Kolorowanka podłogowa z monumi.com

Ćwiczy małą motorykę dziecka i jego wielką wyobraźnię:) Kawałek własnych podwórkowych wspomnień zafundujecie swojej latorośli, wyklejąjąc na podłodze szablon do gry w klasy🙂

Kolorowanki podłogowe kupicie tutaj:

KIDS DESIGN SPACE

Nadaktywnych starszaków utemperują wszelkie drabinki, ścianki wspinaczkowe, instalacje ze sznurka: siatki, trampoliny, liny do podciągania się – nie tylko pochłoną ich całą energię kinetyczną, ale i dostarczą witaminy R (radość) i K (koordynacja), które będą stać na straży komórek ciała i mózgu.

liny do podciągania huśtania do pokoju dziecka mroomy
A może takie liny do pokoju dziecka na których można bujać się bez przerwy? 🙂

Są bezcenne także z fizjoterapeutycznego punktu widzenia. To niezwykle ważne, by zamknięta przestrzeń, w której dzieciaki siłą rzeczy spędzają kawał swojego dzieciństwa, dawała im ciut więcej możliwości niż tylko siedzenie i spanie.

ścianka wspinaczkowa do pokoju dziecka mroomy
źródło : growingspaces.net

„Ruch to elementarna stymulacja układu nerwowego Twojego dziecka” – obywatelu- rodzicu;)

Uchwyty wspinaczkowe dostępne są tu:

STREFA CHILLOUTU

Co jeszcze umożliwia przeprowadzanie akcji ratunkowej dla przeciążonej nauką głowy? Co pomaga zregenerować się bez zakłócania ciągłości procesu asymilacji wiedzy?:)
Wystarczy podpatrzeć korporacyjne open space’y! Relax roomy z pufami, legowiskami, ale i stolikami do gry w piłkarzyki czy tarczami do trenowania rzutów strzałką to standard higieny zawodu. Pracownicy Google’a korzystają w trakcie pracy nawet z masażu, pola golfowego czy kręgielni:)

worek hamak do pokoju dziecka mroomy
Pomyślcie jak musi być fajnie w takim worku. Szczególnie wieczorem z latarką i książką 😉

Potwierdzona jest bowiem efektywność umysłu, który ma okazję do pozabiurkowych czynności i dzięki temu wciąż działa na pełnych obrotach.

Niebieski baldachim scandikids mroomy
Niebieski baldachim ze scandikids.pl

Jeśli macie w domu ucznia, koniecznie stwórzcie mu miejsce do drobnej rozrywki i relaksu – może to być huśtawka, hamak, siedzisko, ale i wigwam, baldachim – wszystko, co pozwoli wykreować rodzaj kryjówki, gdzie można się odciąć od zadań.

Te ruchome obiekty dają także okazję, by potrenować pomysłowość: przearanżować pokój albo zmienić przeznaczenie konkretnych elementów wyposażenia.

huśtawka do pokoju dziecka mroomy
Huśtawka talerzowa. Genialna!

Gdzie kupić tipi, baldachimy czy huśtawki?

PROSTE PATENTY

Rodziców ceniących ład i minimalizm uspokajamy, ze galimatias wnętrzarski powodują przede wszystkim niezliczone zabawki, a dobrze zaprojektowany pokój, wyposażony w elementy placu zabaw, daje wyraz konsumpcyjnej świadomości. 

Luźne elementy są tak dobrane, by dzieci mogły je dowolnie łączyć i przekształcać w labirynty czy mobilne scenografie.

Wtedy pokój jest nie tylko miejscem do nauki, ale i klubem muzycznym, malarskim plenerem, a niekiedy i teatrem objazdowym;)

projekt pokoju dla bliźniaków mroomy
Projekt pokoju mroomy dla dwójki naszych małych klientów

Prawdę mówiąc, zewnętrzne place zabaw powinny być zdelegalizowane, bo upośledzają poruszanie się w środowisku naturalnym. Pomóżmy dzieciom używać prawdziwego świata – niech biegają po łące, skaczą przez strumienie i wspinają się po kamieniach czy drzewach.

Dajmy im sposobność, by poruszały się po mieście zgodnie z jego topografią – niech przechodzą przez ulicę, idą do sklepu, wchodzą po schodach, wdrapują się na murki, turlają się z górki, włażą na trzepak.

Domowe place zabaw będą mogły wtedy z pożytkiem spełniać swoje funkcje, nie stanowiąc konkurencji dla podwórkowych zabaw i miejskich wypraw.

Jeżeli szukasz pomocy przy zaprojektowaniu nowego pokoju dla dziecka – skorzystaj z Mroomy

Joanna Krzysztonek
Joanna Krzysztonek
Artykuły: 10

Aktualizacje newslettera

Wpisz swój adres e-mail poniżej i zapisz się do naszego newslettera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *